evenimente-02

Evenimentele săptămânii 18 – 24 iulie 2016

Între 17 și 20 iulie 2016, Fundația Culturală „Miron Cristea” organizează Zilele Miron Cristea, ediţia a XIX-a. Din program:

Duminică, 17 iulie 2016 – ora 20:00 – Moment aniversar: Vasile Stancu – la 70 de ani ( Ioan Lăcătuşu ) Traian Duşa – la 80 de ani ( Dimitrie Poptămaş ), la hotel-restaurant ,,Mureş”.

Luni, 18 iulie 2016
Ora 9:00 – Deschiderea festivă a celei de a XIX-a ediţii a Zilelor Miron Cristea, în Sala de consiliu a Primăriei Topliţa;
Ora 10:30 – Lansări şi prezentări de cărţi la Sala de consiliu a Primăriei Toplița;
Ora 11:30 – Sesiunea internaţională de comunicări ştiinţifice, cu secţiunile: „Istorie” la Sala de consiliu a Primăriei Toplița și „Cultură şi civilizaţie” la Biblioteca Municipală „George Sbârcea” din Toplița;
Ora 16:00 – Slujbă de pomenire la bustul Patriarhului Miron Cristea
Ora 17:00 – Lansarea volumului aniversar Valer Dorneanu la 70 de ani la Sala mare a Casei de Cultură din Toplița;
Ora 18:30 – Moment muzical susţinut de Vasile Iovu (Chişinău) la nai şi Dorin Gliga (Bucureşti) la oboi

Marți, 19 iulie 2016:
Ora 9:00 – Continuarea sesiunii de comunicări ştiinţifice
Ora 11:00 – Vernisarea expozițiilor (artă plastică, documentară) la Casa de Cultură din Toplița
– Vizită documentară în comuna Bilbor

Miercuri, 20 iulie 2016:
Ora 9:00 – Participarea la Sfânta Liturghie prilejuită de sărbătoarea hramului Mănăstirii „Sfântul Prorooc Ilie” din Toplița
Ora 15:00 – Încheierea manifestărilor (discuţii, propuneri, concluzii)

Miercuri, 20 iulie 2016 vă invităm să sărbătoriți Hramul Mănăstirii „Sfântul Prooroc Ilie” din Toplița și al Bisericii Ortodoxe din satul Pintic, comuna Tulgheș
Miercuri, 20 iulie 2016 – Târgul săptămânal de la Sărmaș
Joi, 21 iulie 2016 – Târgul săptămânal de la Subcetate

Între 22 și 24 iulie 2016 sunteți invitați să sărbătoriți cu noi „Zilele Toplițene”. În program:
Vineri, 22.07.2016 – Artiști locali, Stone Hill
Sâmbătă, 23.07.2016 – Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, Nicolae și Nicușor Mureșan, Marius Ciprian Pop, Sidonia Prodan, 3SE
Duminică, 24.07.2016 – Ansamblul Profesionist „Rapsodia Călimanilor”, Ansamblul de dansuri maghiare „Bekecs”, Aurel Tămaș, Wi-fi, Rotilos, Direcția 5

Între 22 și 24 iulie 2016, în cadrul „Zilelor Toplițene”, Consiliul Local Toplița și PROMureșul Toplița organizează „Cupa Zilelor Toplițene” ediția a V-a 2016. Vă prezentăm programul meciurilor de fotbal:
Vineri 22 iulie 2016:
Ora 19:00 – PROMureșul Toplița – Unirea Tricolor Târnăveni (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița

Sâmbătă 23 iulie 2016:
09:00 – PROMureșul Toplița – ACS Kinder Târgu Mureș 1 (Grupa 2007) – Teren Sintetic
09:00 – PROMureșul Toplița – ACS Kinder Târgu Mureș (Grupa 2005) – Teren 1 Stadion Mureșul Toplița
09:00 – Viitorul Jabenița – Viitorul Gheorgheni (Grupa 2005) – Teren 2 Stadion Mureșul Toplița
09:40 – Roseal Odorheiu Secuiesc – ACS Kinder Târgu Mureș 2 (Grupa 2007) – Teren Sintetic
10:00 – PROMureșul Toplița- Viitorul Gheorgheni (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
10:20 – Academia Gloria Bistrița – KSE Futsal Târgu Secuiesc (Grupa 2007) – Teren Sintetic
11:00 – PROMureșul Toplița – ACS Kinder Târgu Mureș 2 (Grupa 2007) – Teren Sintetic
11:00 – Academia Gloria Bistrița – PROMureșul Toplița (Grupa 2005) – Teren 1 Stadion Mureșul Toplița
11:00 – ACS Kinder Târgu Mureș – Viitorul Gheorgheni (Grupa 2005) – Teren 2 Stadion Mureșul Toplița
11:40 – KSE Futsal Târgu Secuiesc – Roseal Odorheiu Secuiesc (Grupa 2007) – Teren Sintetic
12:00 – LPS Bacău – Minerul Bălan (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
12:20 – ACS Kinder Târgu Mureș 1 – Academia Gloria Bistrița (Grupa 2007) – Teren Sintetic
13:00 – Viitorul Gheorgheni – Unirea Tricolor Târnăveni (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
14:00-16:00 – Pauză
16:00 – ACS Kinder Târgu Mureș 2 – KSE Futsal Târgu Secuiesc (Grupa 2007) – Teren Sintetic
16:00 – PROMureșul Toplița – Viitorul Jabenița (Grupa 2005) – Teren 1 Stadion Mureșul Toplița
16:00 – Academia Gloria Bistrița – ACS Kinder Târgu Mureș (Grupa 2005) – Teren 2 Stadion Mureșul Toplița
16:40 – ACS Kinder Târgu Mureș – Roseal Odorheiu Secuiesc Secuiesc (Grupa 2007) – Teren Sintetic
17:00 – PROMureșul Toplița – Minerul Bălan (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
17:20 – PROMureșul Toplițta – Academia Gloria Bistrița (Grupa 2007) – Teren Sintetic
18:00 Unirea Tricolor Târnăveni – LPS Bacău (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița

Duminică 24 iulie 2016
08:00 – LPS Bacău – Viitorul Gheorgheni (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
09:00 – Viitorul Gheorgheni – Academia Gloria Bistrița (Grupa 2005) – Teren 1 Stadion Mureșul Toplița
09:00 – Viitorul Jabenița – ACS Kinder Târgu Mureș (Grupa 2005) – Teren 2 Stadion Mureșul Toplița
09:40 – KSE Futsal Târgu Secuiesc – ACS Kinder Târgu Mureș 1 (Grupa 2007) – Teren Sintetic
10:00 – Unirea Tricolor Târnăveni – Minerul Bălan (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
11:00 – PROMureșul Toplița – Roseal Odorheiu Secuiesc (Grupa 2007) – Teren Sintetic
11:00 – PROMureșul Toplița – Viitorul Gheorgheni (Grupa 2005) – Teren 1 Stadion Mureșul Toplița
11:00 – Academia Gloria Bistrița – Viitorul Jabenița (Grupa 2005) – Teren 2 Stadion Mureșul Toplița
12:00 – ACS Kinder Târgu Mureș 1 – ACS Kinder Târgu Mureș 2 (Grupa 2007) – Teren Sintetic
12:00 – Minerul Bălan – Viitorul Gheorgheni (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
12:40 – Roseal Odorheiu Secuiesc – Academia Gloria Bistrița (Grupa 2007) – Teren Sintetic
13:00 – PROMureșul Toplița – LPS Bacău (Grupa 2003) – Stadion Mureșul Toplița
13:20 – PROMureșul Toplița – KSE Futsal Târgu Secuiesc(Grupa 2007) – Teren Sintetic
14:15 – Festivitatea de premiere Scena Centrală.
Duminică, 24 iulie 2016 – Târgul săptămânal de la Bilbor

0 raspunsuri

Lasă un răspuns

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *